Kronova bolest i ulcerozni kolitis, zajednički poznati kao upalne bolesti crijeva, karakteriziraju kronična upala gastrointestinalnog trakta. Upalne bolesti crijeva povezane su sa smanjenom kvalitetom života i visokim morbiditetom, a često dovode do komplikacija koje zahtijevaju hospitalizaciju i kirurške intervencije. Godine 1999.procjenjuje se da je 1,8 milijuna (0,9%) odraslih Amerikanaca imalo upalnu bolest crijeva.
Kronova bolest simptomi
Znakovi i simptomi Kronove bolesti
Kronova bolest može utjecati na svakog pacijenta drugačije.
Upoznajte s najčešćim znakovima i simptomima Kronove bolesti. Simptomi koje možete osjetiti ovise o tome koji je dio gastrointestinalnog trakta zahvaćen.
Kronova bolest je kronično stanje, što znači da će pacijenti najvjerojatnije doživjeti razdoblja u kojima su simptomi aktivni, nakon čega slijede razdoblja remisije u kojima možda uopće nećete primijetiti nikakve simptome.
Iako je važno prepoznati znakove Kronove bolesti, samo liječnik može potvrditi dijagnozu. Ako sumnjate da imate upalnu bolest crijeva (IBD), dogovorite sastanak sa svojim liječnikom radi dijagnoze i plana liječenja.
Upala gastrointestinalnog trakta
Kronova bolest može zahvatiti bilo koji dio gastrointestinalnog trakta, od usta do anusa. Iako se simptomi razlikuju od pacijenta do pacijenta, postoje neki uobičajeni simptomi upale gastrointestinalnog trakta uzrokovane Kronovom bolešću.
- Trajni proljev
- Rektalno krvarenje
- Proljev
- Grčevi i bolovi u trbuhu
- Osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva
- Zatvor, koji može dovesti do začepljenja crijeva
Komplikacije Kronove bolesti
Iako je Kronova bolest lokalizirana u vašem gastrointestinalnom traktu, ona može utjecati na vaše cjelokupno zdravlje i uzrokovati ozbiljnije medicinske probleme kao što su:
- Gubitak apetita
- Gubitak težine
- Manjak energije i umor
- Usporen rast i razvoj u djece
U težim slučajevima Crohnova bolest može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
- Pukotine su suze u sluznici anusa koje mogu uzrokovati bol i krvarenje, posebno tijekom stolice.
- Fistula uzrokovana upalom je abnormalni kanal koji nastaje između jednog dijela crijeva i drugog ili između crijeva i mokraćnog mjehura, rodnice ili kože.
- Fistule su najčešće u području anusa i zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.
- Suženje crijeva koje je posljedica kronične upale.
Ostali simptomi kronove bolesti
Upalna bolest crijeva (IBD) može uzrokovati sistemske simptome izvan gastrointestinalnog trakta koji utječu na vaše cjelokupno zdravlje i kvalitetu života.
- Crvenilo ili bol u očima ili promjene vida
- Čirevi u ustima
- Natečeni i bolni zglobovi
- Komplikacije na koži, poput kvrga, čireva ili osipa
- Groznica
- Gubitak apetita
- Gubitak težine
- Umor
- Noćno znojenje
- Poremećaj normalnog menstrualnog ciklusa
- Osteoporoza
- Bubrežni kamenci
- Rijetke komplikacije jetre, uključujući primarni sklerozirajući kolangitis i cirozu jetre
Dijagnoza kronove bolesti
Kronova bolest ima širok raspon simptoma koji se razlikuju od osobe do osobe.
Ne postoji jedini test koji bi potvrdio dijagnozu Kronovu bolest, a simptomi Kronove bolesti često su slični drugim stanjima, uključujući bakterijsku infekciju. Vaši liječnik primarne zdravstvene zaštite trebao bi procijeniti vašu povijest bolesti i koristiti informacije dobivene dijagnostičkim testiranjem kako bi isključili druge potencijalne uzroke vaših simptoma.
Ako smatrate da imate simptome koji mogu biti povezani s Kronovom bolešću, svakako posjetite svog liječnika što je prije moguće.
Prvi pregledi vjerojatno će uključivati laboratorijske nalaze krvi i stolice.
Daljnja ispitivanja mogu uključivati rendgenske snimke gornjeg i donjeg dijela probavnog sustava. Liječnik može preporučiti pregled pomoću kontrastnog sredstva koji će pomoći vašim liječnicima da dobiju jasniju i detaljniju sliku vašeg gastrointestinalnog trakta. Vrsta korištenog kontrasta varira ovisno o pregledu.
Endoskopija
Vaš liječnik može preporučiti endoskopiju za detaljan pregled unutrašnjosti debelog crijeva pomoću male kamere postavljene na kraju osvijetljene cijevi.
Endoskopije koje se koriste u testiranju na Kronovu bolest uključuju:
Kolonoskopija omogućuje liječnicima da pregledaju debelo crijevo, donji dio vašeg debelog crijeva, umetanjem fleksibilne, osvijetljene cijevi kroz otvor u vašem anusu.
Gastroskopija omogućuje liječnicima da pregledaju gornji gastrointestinalni trakt pomoću fleksibilne osvijetljene cijevi koja se umetne kroz usta, niz jednjak, u želudac i dalje do dvanaesnika, koji je prvi dio tankog crijeva.
Biopsija
Vaš liječnik će možda htjeti napraviti biopsiju debelog crijeva ili drugog područja gastrointestinalnog trakta dok se izvodi kolonoskopija ili gastroskopija. Tijekom biopsije uzima se mali komad tkiva iz unutrašnjosti crijeva radi daljnjeg ispitivanja i analize.
Vaše biopsijsko tkivo analizirat će se naknadno laboratoriju.
Iako biopsija zvuči zastrašujuće, medicinski napredak učinio je postupak gotovo bezbolnim.
Snimanje tankog crijeva
Ovi se pregledi koriste za ispitivanje područja tankog crijeva koja se ne mogu lako vidjeti kolonoskopijom ili gastroskopijom. Djeluju pomoću oralnog kontrasta koji pijete i koji se može vidjeti na rendgenskoj snimci, kompjuteriziranoj tomografiji (CT) ili magnetskoj rezonanciji (MRI).
Većina pregleda na Kronovu bolest provodi se ambulantno.
Kronova bolest i prehrana
Što biste trebali jesti?
Koju hranu trebam izbjegavati?
Hrana koja izaziva simptome razlikuje se za svaku osobu s Kronovom bolešću. Da biste znali koju hranu izostaviti iz svog plana prehrane, morat ćete odrediti koja hrana, ako postoji, pokreće upalni proces kod vas. Mnogi ljudi s Kronovom bolešću smatraju da jedna ili više namirnica sa sljedećeg popisa pogoršava simptome tijekom izbijanja bolesti. Moguće je da će barem neke od ovih navedenih namirnica izazvati vaše simptome:
- Alkohol (miješana pića, pivo, vino)
- Maslac, majoneza, margarin, ulja
- Gazirana pića
- Kava, čaj, čokolada
- Kukuruz
- Mliječni proizvodi (ako ne podnosite laktozu)
- Masna hrana (pržena hrana)
- Hrana bogata vlaknima
- Hrana koja stvara plinove (leća, grah, mahunarke, kupus, brokula, luk)
- Orašasti plodovi i sjemenke (maslac od kikirikija, drugi maslac od orašastih plodova)
- Sirovo voće
- Sirovo povrće
- Crveno meso i svinjetina
- Začinjena hrana
- Cjelovite žitarice i mekinje
Nakon što ste identificirali namirnice koje uzrokuju pogoršanje vaših simptoma, možete odabrati hoćete li ih izbjegavati ili naučiti nove načine njihove pripreme koji će ih učiniti podnošljivima. Da biste to učinili, morat ćete eksperimentirati s raznim namirnicama i načinima pripreme kako biste vidjeli što vam najbolje odgovara. Na primjer, ako određeno sirovo povrće izazove pogoršanje simptoma, ne morate ga se nužno odreći. Možda ćete otkriti da će vam kuhanje na pari, kuhanje ili pirjanje omogućiti da ih jedete bez negativnog uticaja na simptome.
Namirnice koje treba češće konzumirati
Redovito konzumiranje određenih namirnica pospješuje smanjenje upale probavnog trakta.
Hrana koju treba povećati u prehrani uključuje:
- Voće: banane, maline, jabuke, miješano voće
- Povrće: tikve, kuhana mrkva, zeleni grah
- Namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama: masna riba (losos, tuna, skuša, itd.), maslac od oraha, chia sjemenke, laneno ulje, laneno brašno
- Druge zdrave namirnice koje treba uključiti u svoju prehranu:
- Kuhani i ohlađeni ili ponovno zagrijani škrob: krumpir, slatki krumpir, riža, zobene pahuljice
- Lisnato zeleno povrće (pokušajte skuhati i narezati na male komadiće ili ga izmiksati u smoothie)
Liječenje kronove bolesti
Kombinacija opcija liječenja može vam pomoći da zadržite kontrolu nad kronovom bolešću i da vodite ispunjen i normalan život. Imajte na umu da ne postoji standardni tretman liječenja koji bi bio učinkovit za sve pacijente. Situacija svakog pacijenta je drugačija i liječenje se određuje za svakog pacijenta zasebno.
Liječenje Kronove bolesti i drugih vrsta upala debeloga crijeva može uključivati korištenje lijekova, klinička ispitivanja, promjene u prehrani i ponekad kirurške postupke za liječenje ili potpuno uklanjanje zahvaćenih dijelova vašeg gastrointestinalnog trakta.
Lijekovi
Lijekovi za liječenje Kronove bolesti osmišljeni su za suzbijanje abnormalnog upalnog odgovora vašeg imunološkog sustava koji uzrokuje simptome. Suzbijanje upale ne samo da nudi olakšanje od uobičajenih simptoma kao što su groznica, proljev i bol, već također omogućuje zacjeljivanje vaših crijevnih tkiva.
Uz kontrolu i suzbijanje simptoma (poticanje remisije), lijekovi se također mogu koristiti za smanjenje učestalosti pogoršanja simptoma (održavanje remisije). S pravilnim liječenjem tijekom vremena, razdoblja remisije mogu se produžiti, a razdoblja pogoršanja simptoma mogu se smanjiti. Za liječenje Kronove bolesti danas se koristi nekoliko vrsta lijekova.
Kombinirana terapija
U nekim okolnostima, liječnik vam može preporučiti dodatnu terapiju koja će djelovati u kombinaciji s početnom terapijom kako bi se povećala njezina učinkovitost. Na primjer, kombinirana terapija može uključivati dodatak biološkog lijeka imunomodulatoru. Kao i kod svake druge terapije, postoje rizici i dobrobiti kombinirane terapije. Kombiniranjem terapija može se povećati učinkovitost liječenja upalnoga procesa gastrointestinalnoga trakta, ali može postojati i povećan rizik od dodatnih nuspojava i toksičnosti. Vaš liječnik će identificirati opciju liječenja koja je najučinkovitija za vaše zdravstvene potrebe.
Klinička ispitivanja
Mnogi pacijenti nisu svjesni da je kliničko ispitivanje dostupno kao opcija za liječenje njihove bolesti. Kroz klinička ispitivanja, istraživači pronalaze nove načine za poboljšanje liječenja i kvalitete života. Klinička ispitivanja jedna su od završnih faza dugog i pažljivog istraživačkog procesa i mogu doprijeniti poboljšanju liječenja za pacijente. Savjetujte se sa liječnikom o mogućnostima kliničkih ispitivanja kako biste saznali više te pronašli ono koje bi moglo biti pravo za vas.
Dijeta i prehrana
Iako Kronova bolest ne mora biti rezultat negativnih reakcija na određenu hranu, obraćanje posebne pozornosti na vašu prehranu može pomoći u smanjenju simptoma, nadomjestiti izgubljene hranjive tvari te potaknuti ozdravljenje.
Za osobe s dijagnosticiranom Kronovom bolešću bitno je održavati primjerenu prehranu jer kronova bolest često smanjuje vaš apetit, a povećava energetske potrebe vašeg tijela. Osim toga, uobičajeni simptomi kronove bolesti poput proljeva mogu smanjiti sposobnost vašeg tijela da apsorbira proteine, masti, ugljikohidrate, kao i vodu, vitamine i minerale.
Mnogi pacijenti koji dožive pogoršanje Kronove bolesti smatraju da mekana, nezačinjena hrana uzrokuje manje nelagode od začinjene hrane ili hrane bogate vlaknima. Dok vaša prehrana može ostati fleksibilna i trebala bi uključivati raznovrsnu hranu iz svih skupina hrane, liječnik će vam vjerojatno preporučiti ograničavanje unosa mliječnih proizvoda ako se utvrdi da ne podnosite laktozu.
Kirurgija
Čak i uz odgovarajuće lijekove i dijetu, do tri četvrtine ljudi s Kronovom bolešću zahtijevat će operaciju u nekom trenutku života. Iako operacija ne liječi Kronovu bolest, ona može sačuvati dijelove vašeg probavnog trakta i vratiti vam najbolju moguću kvalitetu života.
Operacija postaje neophodna kada lijekovi više ne mogu kontrolirati simptome ili ako se razvije fistula, fisura ili crijevna opstrukcija. Kirurški zahvat često uključuje odstranjivanje bolesnog segmenta crijeva (resekcija), zatim se dva kraja zdravog crijeva spoje zajedno (anastomoza). Dok ovi postupci mogu uzrokovati nestanak simptoma na mnogo godina, Kronova bolest se često vraća kasnije u životu.
Izvori:
- https://www.crohnscolitisfoundation.org/What-is-crohns-disease/treatment
- https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/65/wr/mm6542a3.htm
Izjava o odricanju odgovornosti: Informacije sadržane na ovoj internet stranici namijenjene su isključivo općem znanju i nisu zamjena za profesionalni medicinski savjet ili liječenje za specifična zdravstvena stanja. Posavjetujte se s pružateljem zdravstvenih usluga u vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi s vašim stanjem.