Konjuktivitis kod djece: uzroci, simptomi, dijagnoza i liječenje

Što je konjunktivitis kod djece?

Konjunktivitis kod djece rašireno je stanje, ali ga ne treba podcjenjivati ​​kako ne bi došlo do komplikacija koje mogu biti i ozbiljne.

Konjunktivitis je upala spojnice (konjuktive) koju može potaknuti nekoliko čimbenika.

Općenito, konjunktivitis u djece je poremećaj koji se lako dijagnosticira i liječi; No, ako posumnjate da vaše dijete možda boluje od konjuktivitisa, uvijek je potrebno kontaktirati liječnika.

Uzroci i infekcija

Virusni ili bakterijski konjuktivitis kod djece

Nekoliko virusa i bakterija može uzrokovati konjunktivitis (ružičasto oko), od kojih su neki vrlo zarazni. Svaka od ovih vrsta klica može se širiti s osobe na osobu na različite načine. Obično se šire sa zaražene osobe na druge na sljedeće načine:

  • Bliski osobni kontakt, poput dodirivanja ili rukovanja
  • Zrakom – kašljanjem i kihanjem
  • Dodirivanjem kontaminiranih predmeta ili površina, zatim dodirivanje očiju prije pranja ruku

Alergijski konjunktivitis

Konjunktivitis može biti uzrokovan i alergijskom reakcijom. Alergijski konjunktivitis nije zarazan. Češće se javlja kod djece koja su već imala i druge alergijske reakcije. ukoliko je konjuktivitis posljedica alergijske reakcije, moguće je da dijete pokazuje i druge znakove peludne groznice. Znakovi mogu uključivati svrbež ili curenje nosa i kihanje, a oči svrbe i suze. Djeca s alergijskim konjunktivitisom gotovo uvijek puno trljaju oči.

Iritativni konjuktivitis

Izravan kontakt između oka i nekih nadražujućih tvari može uzrokovati ovaj oblik konjunktivitisa. U tom slučaju, konjunktiva se može upaliti ili nakon kontakta s kemijskim ili korozivnim proizvodima, ili zbog prodiranja malih predmeta, trepavica ili prašine u oko. Ponekad čak i produljena izloženost izvorima svjetlosti (npr. solarno/umjetno sunčanje) može iritirati konjunktivu, stvarajući upalu i nelagodu.

Konjuktivitis kod djece: Simptomi

Najčešći simptomi konjuktivitisa uključuju:

  • Crvenilo u jednom ili oba oka
  • Svrbež u jednom ili oba oka
  • Osjećaj peckanja u jednom ili oba oka
  • Iscjedak u jednom ili oba oka koji tijekom noći stvara krastu koja može otežati otvaranje očiju ujutro
  • Preosjetljivost na svjetlost, koja se naziva fotofobija
konjuktivitis kod djece

Terapija

Konjunktivitis kod djece: kako se liječi?

Nakon utvrđivanja tipa konjunktivitisa, moguće je pristupiti specifičnoj terapiji. Kapi za oči i oftalmološke masti lijekovi su izbora za liječenje svih oblika konjunktivitisa; jasno je da se vrsta kapi za oči mora procijeniti na temelju uzroka koji je doveo do upale konjunktive.

Bakterijski konjunktivitis treba liječiti lokalnom terapijom koja se temelji na antibiotskim kapima za oči, po mogućnosti u kombinaciji s kortikosteroidnim lijekovima koji imaju snažno protuupalno djelovanje.

Međutim, virusni oblik konjunktivitisa općenito se mora liječiti ukapavanjem uobičajenih analgetskih i protuupalnih kapi za oko kako bi se kontrolirali simptomi. Antivirusni lijekovi nisu uvijek neophodni za izlječenje jer se vrlo često infekcija spontano povuče unutar 3-7 dana. Kortizonske kapi za oči se u ovom slučaju ne preporučuju jer bi ti lijekovi u prisutnosti virusne oftalmološke infekcije mogli izazvati ozbiljne probleme s unutarnjim strukturama oka.

Konjuktivitis kod djece: kućna njega

  • Ako su simptomi blagi, nježno čišćenje očiju vatom namočenom u toplu vodu može pomoći vašem djetetu da se osjeća bolje.
  • Čistite samo u jednom smjeru, prema van od unutarnje strane (strana nosa) oka. Time se sprječava zaraza drugog oka ako je zahvaćeno samo jedno oko.
  • Bacite vatu svaki put kako biste spriječili ponovnu kontaminaciju.
  • Ne pokušavajte očistiti unutarnju stranu kapaka jer to može oštetiti spojnicu. Mazive kapi za oči kao što su ‘umjetne suze’ mogu pružiti određeno olakšanje.

Kada posjetiti liječnika

Posjetite liječnika ako se konjunktivitis kod djeteta ne poboljša nakon dva dana ili ako vaše dijete ima sljedeće smetnje:

  • jaka bol
  • probleme s vidom
  • pojačano oticanje, crvenilo i osjetljivost kapaka i okolo očiju
  • općenito nije dobro da ima temperaturu
  • bijela mrlja na rožnici (prozirni ‘prozor’ na prednjem dijelu oka)

Liječnik će odrediti koju vrstu konjunktivitisa ima vaše dijete i može preporučiti liječenje antibiotskim kapima za bakterijski konjunktivitis. Liječenje treba primijeniti na oba oka, čak i ako se čini da je samo jedno oko zaraženo. Nastavite koristiti kapi dva dana nakon prestanka iscjedka.

Upozorenja i mjere opreza

Sprječavanje širenja konjunktivitisa kod djece

Virusni i bakterijski konjunktivitis (ružičasto oko) vrlo su zarazni. Lako se šire s osobe na osobu. Možete uvelike smanjiti rizik od dobivanja konjunktivitisa ili njegovog širenja na nekoga slijedeći neke jednostavne korake za dobru higijenu.

Ako imate konjuktivitis

Ako dijete ima konjunktivitis, možete spriječiti njegovo širenje na druge slijedeći ove korake:

  • Često perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi. Posebno ih dobro operite prije i nakon čišćenja ili nanošenja kapi za oči ili masti na zaraženo oko. Ako sapun i voda nisu dostupni, za pranje ruku koristite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola koje sadrži najmanje 60% alkohola
  • Izbjegavajte dodirivanje ili trljanje očiju. To može pogoršati stanje ili ga proširiti na drugo oko
  • Čistim rukama isperite iscjedak iz oko očiju nekoliko puta dnevno čistom, mokrom krpom za pranje ili svježom vatom. Bacite vatu nakon upotrebe, a iskorištene krpe operite vrućom vodom i deterdžentom, zatim ponovno operite ruke sapunom i toplom vodom
  • Nemojte koristiti isti dozator/bočicu kapi za oči za inficirane i nezaražene oči
  • Često perite jastučnice, plahte, krpe i ručnike u vrućoj vodi i deterdžentu; operite ruke nakon rukovanja takvim predmetima
  • Očistite naočale, pazeći da ne kontaminirate predmete (poput ručnika za ruke) koje bi mogli dijeliti drugi ljudi
  • Ne dijelite osobne stvari, poput jastuka, krpa za pranje, ručnika, kapi za oči, šminke za oči ili lice, četkica za šminku, kontaktnih leća, kutija za pohranjivanje kontaktnih leća ili naočala
  • Ne idite u bazene

Ako ste u blizini nekoga s konjuktivitisom

Ako ste u blizini nekoga s konjunktivitisom, možete smanjiti rizik od infekcije slijedeći ove korake:

  • Često perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi. Ako sapun i topla voda nisu dostupni, za čišćenje ruku upotrijebite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola koje sadrži najmanje 60% alkohola
  • Operite ruke nakon kontakta sa zaraženom osobom ili predmetima koje ona koristi; na primjer, operite ruke nakon nanošenja kapi za oči ili masti u oči zaražene osobe ili nakon stavljanja njihove posteljine u perilicu rublja
  • Izbjegavajte dodirivati oči neopranim rukama
  • Nemojte dijeliti predmete koje koristi zaražena osoba; na primjer, nemojte dijeliti jastuke, krpe za pranje, ručnike, kapi za oči, šminku za oči ili lice, kistove za šminku, kontaktne leće, kutije za pohranjivanje kontaktnih leća ili naočale

Zaključak

Konjunktivitis kod djece može biti infektivno ili alergijsko stanje. Ako je zarazno, često je vrlo zarazno.
Dijete s infektivnim konjunktivitisom je zarazno sve dok iscjedak iz očiju ne nestane.
Djecu s infektivnim konjunktivitisom treba držati izvan vrtića, vrtića ili škole.

Više o ovoj temi/izvori:

https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/conjunctivitis/#:~:text=Signs%20and%20symptoms%20of%20conjunctivitis&text=redness%20behind%20the%20eyelid,causing%20crusting%20around%20the%20eyelids

https://www.nhs.uk/conditions/conjunctivitis/

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=conjunctivitis-in-children-90-P02078

https://www.what0-18.nhs.uk/professionals/paramedics/safety-netting-documents-parents/conjunctivitis-children-advice-sheet

Izjava o odricanju odgovornosti: Informacije sadržane na ovoj internet stranici namijenjene su isključivo općem znanju i nisu zamjena za profesionalni medicinski savjet ili liječenje za specifična zdravstvena stanja. Posavjetujte se s pružateljem zdravstvenih usluga u vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi s vašim stanjem.

Scroll to Top